Henriette Vestergaard Balle – Kvinden bag Pintrip
Henriette Vestergaard Balle, er grundlæggeren af Pintrip og en visionær ildsjæl med en stærk passion for autentiske rejseoplevelser. Med solid erfaring fra rejsebranchen har Henriette altid haft en dyb forståelse for, hvad der skaber mindeværdige rejser – nemlig mødet med mennesker, lokal kultur og de små unikke øjeblikke.
Henriette har gennem rejser med familien, hvor hun blev introduceret til det franske koncept France Passion, fundet inspirationen til at skabe Pintrip. Oplevelserne med at rejse rundt i autocamper og besøge lokale værter gav hende blod på tanden til at bygge samme koncept op i Danmark. I efteråret 2018 tog Henriette orlov fra sit arbejde som lægesekretær for at forfølge drømmen om at skabe Pintrip. Med dedikation og hårdt arbejde kunne hun allerede seks måneder senere præsentere det færdige produkt – en unik rejseguide, der åbnede dørene til autentiske oplevelser for autocampister i Danmark. De 184 værter, som var grundlaget for Pintrip i 2019, er senere vokset til 300.
Sammen med en flok engagerede ambassadører og et nøje udvalg af værter har Henriette skabt en rejseplatform, der bygger på fællesskab, gæstfrihed og kvalitet. Pintrip er meget mere end bare en rejseguide – det er en invitation til at tage del i det ægte Danmark og skabe minder, der varer hele livet.
Henriette er 49 år gammel og bor i Salling sammen med sine tre drenge. I sin fritid elsker hun at løbe, vinterbade og læse – aktiviteter, der giver hende både energi og ro. Henriette er også en ivrig rejsende, der nyder at udforske både Danmark og udlandet. Hun har tidligere haft en gammel VW T3, og hendes drøm er nu at købe en nyere autocamper, så hun kan tage på endnu flere eventyr med familien.