Hvis du har fulgt os fra den spæde begyndelse i 2018, så behøver vi sikkert ikke give dig den helt store præsentation. Men hvis du er kommet til sidenhen, så er du måske ikke helt sikker på, hvem vi er. Ideen med Pintrip tog for alvor fat i sensommeren 2018, og sidenhen er der sket enormt meget med virksomheden. For ja Pintrip er en virksomhed, og ikke en frivillig organisation. Derfor arbejder vi ikke nonprofit. Fordi der er sket så meget på så relativt kort tid, så synes vi, det er på tide, at du får en lille præsentation af os bag Pintrip.
Henriette Rask
Ejer og daglig leder af Pintrip. Tog i efteråret 2018 orlov fra sit job som lægesekretær, for at hellige sig opstartsfasen af Pintrip – som viste sig at være mere tidskrævende end forventet. Henriette er den, som står for den daglige drift af Pintrip, og hun har flere forskellige roller. Hvis du ringer til Pintrip, eller skriver til Pintrip er det derfor hende, som du får i røret eller svarer dig på din besked. Henriette står for kontakten til alle Pintrip-værter, og hun ved altid, hvad der sker både i Pintrip-universet og autocamperverdenen. Derudover tager hun sig også af det daglige administrative arbejde, og sammen med Nicoline skriver hun det månedlige nyhedsbrev, og læser korrektur på Pintrip Guide.
Peter Rask
Peter er gift med Henriette (surprise!). Han udgør en vigtig del af dagligdagen hos Pintrip, for han er en vigtig sparringspartner og firmaets pakkemester. Det er blandt andet ham, som har pakket og sendt en Pintrip Guide afsted til dig. Han sørger for at alle de flere tusinde Pintrip Guide er korrekt pakket med vignette, medlemskort og diverse ekstra foldere. Det kræver et stort overblik og nøjagtighed, og det mestrer Peter til perfektion. Peter har også et fuldtidsarbejde som specialpædagog.
Nicoline Hoelgaard
Kommunikationsmedarbejder, som næsten har været med siden opstarten af Pintrip. Det startede med virksomhedspraktik i marts 2019, som blev til først en deltidsstilling og senere en fuldstilling. På grund af corona-situationen er det igen en deltidsstilling. Hun sidder med SoMe, altså hun laver opslag og udvælger billeder til de sociale medier. Derudover skriver hun det månedlige nyhedsbrev sammen med Henriette, og oversætter det efterfølgende til engelsk og tysk. I vintermånederne er der ekstra stor travlhed på Nicolines skrivebord, for det er hende, som skriver værtssiderne i Pintrip Guide og oversætter dem til engelsk og tysk. Nicoline har et deltidsarbejde som butiksekspedient ved siden af.